Lupénka charakteristika onemocnění

Lupénka je chronická zánětlivá kožní choroba, v jejímž průběhu se střídají období klidu a vzplanutí. Lupénka se projevuje červenými, ostře ohraničenými ložisky se stříbřitými šupinami. Léze se typicky vyskytují ve vlasech, na loktech, kolenou, zádech, hýždích. Jsou to místa, která jsou na kůži nejvíce mechanicky zatěžována, což je pro vznik lupénky typické (např. po říznutí, škrábnutí, spálení, v jizvě atd.) Stupeň lupénky postižení je od 1 - 2 ložisek přes rozšířenou dermatózu až po dermatózu s artritidou. Lupénka vzniká na podkladě urychleného růstu buněk a nedokonalého rohovatění kůže. Normálně se kožní buňka od nejhlubší vrstvy kůže dopracuje ke kožnímu povrchu asi za měsíc, u lupénky jsou to jen 3 až 4 dny.

Lupénka je onemocnění tzv. autoimunitní (imunitní systém napadá buňky vlastního těla). Imunologické i kožní změny souvisejí s genetickou výbavou člověka. Lupénka se nedění jako nemoc taková, ale sklon k jejímu projevu. Z důvodů dědičnosti a působením faktorů zevního a vnitřního prostředí se tak vlastní bílé krvinky aktivují.
Vytvoří se kožní zánět, kožní buňky se zmnoží, rychleji rostou a nedokonale rohovatí. Propuknutí lupénky vyvolávají tzv. spouštěcí faktory. Mezi nejčastější faktory, které lupénky způsobují patří stres, psychosociální vlivy, infekce (hlavně dýchacích cest), poranění (fyzikální a chemické vlivy) a některé léky. Dále mají na lupénku vlivy klimatu (zhoršení v období podzim–jaro zlepšení v létě), životospráva, vnitřní choroby, hormonální vlivy, jiné zánětlivé kožní choroby. Postižený mívá nejen potíže tělesné (svědění, bolestivost, praskání kůže, bolesti kloubů), ale rovněž se mohou objevit poruchy spánku a psychické problémy.

Léčba lupénky a prevence

Prognóza a terapie závisí na rozsahu a závažnosti postižení. Klasická léčba lupénky příznaky lupénky pouze potlačuje nebo zmírňuje. U lehčí a středně těžké lupénky se léčí vnější projevy, a to používáním zvláčňujících a hydratačních krémů nebo koupelových olejů. U těžkých forem lupénky se aplikuje celková léčba ve formě podávání léků, které ovšem mají v menší či větší míře vedlejší účinky, a to i dlouhodobé. K dlouhodobé cytostatické léčbě lupénky je určen přípravek metothrexát, jehož účinek spočívá v likvidaci buněk. Je to lék značně toxický a při dlouhodobém podávání může poškodit játra, ledviny a kostní dřeň, nebo žaludek a střeva. Je vyhrazen jen pro pacienty s těžkou formou lupénky. Další možnou léčbou lupénky jsou deriváty vitaminu A, tzv. retinoidy. Jsou určeny pro léčbu nastupujících a obzvláště těžkých forem lupénky. Stejně jako u jiných silných léků se ale brzy objeví podrážděná oční víčka, ucpaný nos nebo popraskané rty. Cyklosporin A se podává tehdy, pokud příčinou nemoci je chyba imunitního systému. Jako alternativu při léčbě lupénky lze použít lokální aplikaci kortikosteroidů. Jestliže se ale nanášejí na rozsáhlejší plochy těla, mohou vyvolat zhoršení lupénky. U lupénky je důležité udržovat kůži hydratovanou. Základem úspěšné léčby lupénky je dodržování zdravého životního stylu. Jedním z hlavních kroků léčby lupénky je tedy úprava stravovacích návyků, znamená to vyhnout se živočišným tukům, soli, cukru, ale také ostrým a kořeněným jídlům a tučným mléčným výrobkům, omezit alkohol a cigarety.

Zvýšit by se naopak měl přísun vitaminů (zejména D), tedy čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků, obilovin a luštěnin, mořských ryb. Doporučuje se také postižené oblasti lupénky vystavovat slunci, avšak ne nadměrně. UV-A záření projevy lupénky potlačuje, ale opakované intenzivní léčení může zvýšit nebezpečí vzniku rakoviny kůže. Toto riziko nenese
světelná terapie polarizovaným světlem. Léčba lupénky pomocí biolampou Biostimul je neinvazivní, snadno aplikovatelná a v léčbě lupénky zaujímá v kožním lékařství nezastupitelné místo.

Lupénka doporučení

  • Při léčbě lupénky je důležité pravidelné používání polarizovaného světla hned po prvních příznacích
  • balneoterapie
  • hydratace pokožky – hydratační krémy a oleje vláknina a vitaminy – zejména D (čerstvé ovoce
  • a zelenina, celozrnné výrobky, obiloviny a luštěniny,mořské ryby to vše je důležité při léčbě lupénky
  • s léčbou lupénky souvisí i pravidelný pitný režim
  • vyhnout se tučným a ostrým jídlům
  • omezit alkohol, cigarety

Při podezření na možné projevy odpovídající výše popsaným obtížím je nutné vyhledat odborného lékaře, který vám s léčbou lupénky pomůže. V případě již probíhající lupénky je vždy třeba dodržovat pravidelné kontroly u lékaře a jím stanovenou léčbu lupénky.

          

Léčba lupénky pomocí biolampy Biostimul

Účinnými metodami léčby lupénky jsou fototerapie a balneoterapie. Terapie polarizovaným světlem pomocí biolampy Biostimul je jednou z mála možných opravdu účinných alternativ pro zmírnění průběhu onemocnění a jeho celkové zlepšení. Úspěšnost v léčbě lupénky pomocí biolampy Biostimul je dokumentována mnoha pozitivními zkušenostmi. Léčebné polarizované světlo biolampy má schopnost cíleného průniku do hlubších struktur tkání, kde specificky působí a molekulární uspořádání buněčných membrán, posiluje buněčný metabolismus a významně tak urychluje regenerační schopnosti a hojivé procesy, snižuje vnímání bolesti a potlačuje zánětlivé pochody.

Před aplikací biolampy Biostimul doporučujeme na očištěnou postiženou pokožku nastříkat BioFluid, doplňkový přípravek s vyváženým obsahem účinných látek (bylinný komplex, který podporuje obranný systém pokožky, s vysokým obsahem minerální vody s hořčíkem a přírodních biogenních stimulátorů, který čistí, zklidňuje, hydratuje, regeneruje a tonizuje pokožku). Poté aplikujte biolampu Biostimul ze vzdálenosti 1 - 2 cm od pokožky, nejlépe 2krát denně po dobu 10-15 minut až do vymizení příznaků lupénky. Alespoň prvních 10 aplikací pomocí biolampy doporučujeme provádět v režimu kontinuálním.
Terapii doporučujeme rozšířit o používání rašelinového extraktu Balneo Natural se žraločím olejem ve formě rašelinové koupele. Vysoká účinnost tohoto koupelového extraktu byla prokázána celou řadou vynikajících výsledků. V kombinaci se systémem světelné terapie biolampy Biostimul tak získáte účinný nástroj k potlačení projevů lupénky. Po koupeli je vhodné nanést na postižená místa krém pro suchou pleť nebo olej, který dodá pokožce potřebnou hydrataci, pružnost a vláčnost
 

Jak aplikovat biolampu Biostimul ?

oblast délka aplikace počet aplikací způsob aplikace doplněk
postižená oblast 15 minut 2 x denně 1 - 2 cm od pokožky biofluid

Aplikační tabulka akupunkturních oblastí

číslo akupunkturní oblasti dle příručky délka aplikace
11, 15 10 minut

Doporučujeme provádět aplikaci uvedených akupunkturních oblastí denně.
 

Lupénka – prognóza a možné komplikace

Léčba lupénky je dlouhodobá a má komplexní charakter. Při léčbě lupénky je třeba zaměřit se na celkovou úpravu životosprávy a nebrat toto onemocnění jen jako kosmetický problém. Léčba lupénky je nutná. Kromě tělesných projevů může mít lupénka až zničující vliv na kvalitu života nemocného, znevýhodňuje jej společensky i na trhu práce, lupénka způsobuje nemocnému deprese, pocity méněcennosti. U pěti až dvaceti procent nemocných později lupénka způsobuje záněty kloubů, otoky a lupénka může klouby i poškodit. Riziko vzniku kloubní psoriázy se předem nedá odhadnout a její nástup přichází nenápadně, zpočátku bez znatelných příznaků.

Lupénka tedy není jen onemocněním projevujícím se na kůži a zhoršujícím tak vzhled pokožky nemocného, ale
skrývá se v ní nebezpečná choroba postihující a devastující pohybový aparát. Včas zahájená, pravidelná a trpělivá léčba lupénky však přináší dobré výsledky. V tomto směru je naprosto jedinečnou metodou neinvazivní terapie polarizovaným světlem, a to pomocí jednoduchých a pravidelných aplikací biolampy Biostimul na postižená místa, které lupénka zasáhla.

Zkušenosti s biolampou Biostimul

„Lupénka se mi objevila před několika lety. Každé ráno suchá kůže a věčné nanášení mastných přípravků. Vždy jen přechodně došlo k minimálnímu zlepšení. Lupénka mi začala omezovat život, cítil jsem, že se na mě ostatní lidé divně dívají. Před několika měsíci jsem dostal Biostimul. Funguje opravdu dobře. Pomohl mi tam, kde ostatní metody byly neúčinné. Jsem rád, že si s lupénkou nemusím zvykat žít. Díky.“
pan Václav, 28 let

„Tchyně trpěla lupénkou. Snažila se jíst zdravě a pečlivě pokožku promašťovala, ale více jsme si nevěděli rady. Slyšeli jsme o účincích Biostimulu a k Vánocům ho koupili. Po 14 dnech svícení dvakrát denně 5 min. na nejvíce postižená, svědivá a popraskaná místa ložiska téměř vymizela a zůstala jen růžová kůže. Je to úžasné.“
paní Dana, 39 let


Lupénka - komentář
Léčba lupénky je mnohdy složitá a výsledky nejsou příliš patrné. Klasická léčba lupénky bývá často moc agresivní. Terapie polarizovaným světlem je právě jednou z mála možných účinných alternativ při léčbě lupénky a pro zmírnění průběhu onemocnění a jeho celkové zlepšení. Pacienti trpící lupénkou zejména oceňují jednoduchost aplikace pomocí biolampy Biostimul, která se provádí přímo na ložiska lupénky a jejich okolí – problematická místa především v oblasti kloubních jamek a záhybů pokožky. Výhodou při použití světelné terapie je také možnost využití působení přes akupunkturní oblasti, což napomáhá k optimalizaci imunitního systému a zvyšuje ozdravný proces organismu. Vhodnými podpůrnými přípravky při léčbě lupénky jsou BioFluid a Balneo Natural se žraločím olejem.