Angína, chřipka, nachlazení - charakteristika onemocnění

Bakteriálním a virovým infekcím podléhá organismus především v době, kdy je oslaben imunitní systém – nejvíce s příchodem chladného počasí v zimním období a na začátku jara. Mezi nejčastější onemocnění patří angína, chřipka a nachlazení. Angína je bakteriální infekční onemocnění postihující především hrdlo – kořen jazyka, a krční mandel. Angína se projevuje škrábáním v krku, obtížemi při polykání, často zvýšenou teplotou nebo horečkou a zduřelými mandlemi. Mandle, které brání průniku infekce do dýchacích cest, na přítomnost infekcí reagují právě zvětšením a zarudnutím. V důsledku zánětu následně dochází i ke zduření a bolestivosti mízních uzlin. Příčinou vzniku angíny je nejčastěji bakterie Streptococus. Přenáší se tzv. kapénkovou infekcí – šíří se vzduchem, nejčastěji kýcháním a kašlem. Inkubační doba je 2-4 dny, poté se rozvinou příznaky angíny. Odolnost imunitního systému je hlavním z faktorů ovlivňující propuknutí angíny.
Chřipka je virové onemocnění postihující převážně dýchací cesty s celkovými příznaky jako je únava, bolesti hlavy, svalů, kloubů a horečka. Chřipka začíná zpravidla vysokou horečkou, provázenou zimnicí, třesavkou, přidávají se bolesti hlavy, ztuhlost šíje, bolesti svalů, kloubů. Během dalších jednoho až dvou dnů nastupuje rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel, který se postupně mění v hlenovitý. Chřipku způsobují viry. Virus typu A způsobuje nejtěžší průběh chřipky, infekce typem B mívá naproti tomu obvykle mírnější průběh chřipky. Viros C u dospělých lidí chřipku prakticky nezpůsobuje. Chřipka se šíří také kapénkovou infekcí.
Nachlazení je onemocnění horních cest dýchacích, jehož projevy mohou být různé, např. bolesti hlavy, uší, krku, rýma, kýchání, zvýšená teplota, kašel. Příznaky nachlazení propuká stejně jako u jiných infekcí při oslabeném imunitním systému.

Léčba angíny, chřipky a prevence

Angína : Při výskytu výše zmíněných obtíží je nutné vyhledat lékaře. Ve většině případů lékař nasadí antibiotika. Je důležité dodržovat klidný režim a dostatečně pít. Streptokokové infekce jsou velmi nakažlivé. Nedostatek odpočinku, celková slabost, nedostatečný příjem tekutin, to vše zvyšuje naši náchylnost ke vzniku angíny.
Chřipka : Léčba chřipky je zaměřena na odstranění příznaků onemocnění nebo bojuje se samotnými viry. Vhodným prostředkem k prevenci je také očkování proti chřipce, které dokáže chránit před chřipkou dalších 6 až 12 měsíců. Nicméně vzhledem k různosti typů virů způsobujících chřipku nemusí být ani toto opatření vždy účinné.
Nachlazení : Léčba nachlazení je stejně jako v případě chřipky – léčba nachlazení je zaměřena na odstranění projevů, uvolnění dýchacích cest a potlačení škrábání v krku (nosní spreje, pastilky, sirupy). K potlačení zánětlivých procesů, uvolnění dýchacích cest a účinnému posílení imunity se využívá tzv. metoda Fotony (červené polarizované světlo), která má schopnost tlumit tvorbu protilátek a pomáhat regeneraci sliznic. Včasná a pravidelná aplikace pomáhá předcházet jeho vzniku. Velký význam má prevence. V době zvýšeného výskytu infekcí se snažte omezit pobyt mezi větším množstvím lidí, zvyšte příjem vitamínů (zejména C, tj. čerstvé ovoce, zelenina), minerálů (zinek, selen – např. česnek, cibule) a tekutin, teple se oblékejte. Zvyšujte odolnost organismu : k posílení organismu pomáhá dostatek tělesného pohybu, pobyt v čistém životním prostředí, dostatek spánku a odpočinku, pestrá strava se zastoupením všech druhů potravin. V bytech je vhodné použití zvlhčovačů, které zároveň čistí vzduch.

Doporučení

  • Klidový režim
  • Dostatek tekutin
  • Zvýšený přísun vitamínů (vitamín C)
  • Podpora imunitního systému

Při podezření se možné projevy odpovídající výše popsaným obtížím je nutné vyhledat odborného lékaře a řídit se jeho pokyny. V případě již probíhajícího onemocnění je vždy třeba dodržovat pravidelné kontroly u lékaře a jím stanovený léčebný režim.

Léčba angíny pomocí biolampy Biostimul

Využití biolampy Biostimul u zmíněných virových bakteriálních onemocnění pomáhá zmírnit jejich projevy a urychlit léčbu. Pravidelné aplikace biolampy podporují rovněž imunitní systém a posilují obranyschopnost organismu. V případě bolestí v krku doporučujeme aplikaci provádět jak ze stran krku, tak otevřenými ústy, a to 2-3 krát denně po dobu 10 minut. V případě rými provádějte aplikaci na oblast nosních a čelních dutin (na oblast nosních a čelních dutin (na všechny oblasti 5 minutová aplikace 3 krát denně) uvolníte tak případné zahlenění a zvýšíte regenerační a protizánětlivý proces nosní sliznice. U nachlazení jde především o snížení překrvení sliznice horních cest dýchacích, což pokud dojde k jejich dráždění vyvolává kašel. V tomto případě provádějte aplikace biolampou Biostimul na oblast krku (pod ohryzek 5 minut), v oblasti pod spodní čelistí (zprava i zleva po 5 minutách), a to alespoň 3 krát denně. U všech obtíží je vhodné alespoň jednou denně. U všech obtíží je vhodné alespoň jednou denně provádět aplikaci na akupunkturní oblasti posilující imunitu, a to na oblast středu hrudní kosti (5 minut) a oblast podbřišku (5 minut). Aplikace neprovádějte v případě výskytu horečky!

                                              

Jak používat biolampu Biostimul při nachlazení ?

oblast délka aplikace počet aplikace způsob aplikace
krk 10 min. 2 - 3 x denně Vnější strany krku, i otevřenými ústy na mandle
kořen nosu 10 min. 2 - 3 x denně při zavřených očí
oblast průdušek 10 min. 2 - 3 x denně na oblast průdušek

Aplikační tabulka - akupunkturní oblasti

číslo akupunkturní oblasti dle příručky délka aplikace
17, 18 10 min.

Prognóza angíny a možné komplikace

Prognóza zmíněných bakteriálních a virových infekcí je velmi dobrá při včasném zahájení léčby chřipky, angíny a dodržování stanovené léčby a klidového režimu. Nedostatečně léčená angína může vést ke vzniku komplikací. Nesprávné dodržování léčebného režimu může v některých případech vést až k tzv. revmatickému postižení srdce a pohybového aparátu. Poškození srdce se projevuje nejčastěji deformitami na srdečních chlopních, což má za následek zhoršení průtoku krve srdcem. Projevuje se šelestem na srdci. V některých případech může dojít k náhlému postižení ledvin. Riziko komplikací a návratu angíny zvyšuje krátká nebo nedostatečná léčba. Příčinou bývá často krátká rekonvalescence. Léčba chřipky by rovněž neměla být podceňována, komplikace chřipky mohou být velmi závažné : akutní zánět hrtanu, chřipkový zápal plic, zánět svalů, zánět srdce, postižení nervového systému (zánět mozkových blan). Postižený organismus je navíc daleko náchylnější k bakteriálním infekcím, které mohou způsobit zápal plic, zánět středního ucha, zánět vedlejších dutin nosních. Podobně jako v případě chřipky může vést i nachlazení ke vzniku dalších komplikací, jako je zánět středního ucha, zánět vedlejších dutin atd. Ve všech případech je tedy třeba dostatečná léčba a pravidelná podpora imunitního systému. 

Zkušenosti s biolampou Biostimul

„Úžasně pomáhá na posílení imunity, od té doby co mám biolampu Biostimul nevím, co je nachlazení, chřipka, angína. Dále bezvadně pomohl na spáleniny, bolavé nohy, klouby, kuří oka, ekzémy, atd. Bezvadná věc, vřele doporučuji.“
Paní Jarmila, 54 let