Křečové žíly charakteristika onemocnění
Křečové žíly jsou rozšířené kličkovité, prodloužené, vinuté žíly se ztenčenou stěnou, obvykle s narušenými chlopněmi. Nejčastěji jde o povrchové žíly dolních končetin. V počátečních stádiích křečové žíly prosvítají pod kůží, ale jsou bez uzlů. V dalších fázích se křečovité žíly kroutí a brání tak průtoku krve. Prvními známkami žilních změn mohou být unavené, ztěžklé a oteklé nohy ve večerní době, pocity napětí lýtek, svědění, brnění, pálení nebo bodání v nohách. U žen se obvykle příznaky zhoršují při menstruaci. Žíly, na kterých se vytvářejí varixy, postupně ztrácejí svoji pružnost. Tím, že se kroutí, brání normálnímu proudění krve. Vlivem zvýšeného tlaku, který je důsledkem nedokonalého a pomalého transportu krve v žilách, se žilní stěny roztahují a žilní chlopně se nemohou uzavírat. Při narušených chlopních se krev vrací zpět a dochází k městnání krve v žilách dolních končetin. Při křečových žilách může docházet ke značným komplikacím, trombóze, zánětům, až po rupturu křečové žíly a bércové vředy. V dlouhodobě oteklých dolních končetinách se totiž snižuje buněčný metabolismus, vracející se krev roztahuje nejmenší kapiláry a vede k nahromadění tekutin a později i barviva červených krvinek ve tkáních. Na zhoršování křečových žil se podílí mnoho faktorů. Hlavním je vrozená dispozice. Zhoršování křečových žil způsobují zejména ženské hormony a těhotenství, proto také trpí křečovými žilami 3x více ženy.
Z množství dalších faktorů jsou to např. vlastnosti krve, zejména vrozená dispozice k zvýšené srážlivosti krve, trombóze. Křečové žíly souvisí s vysokým krevním tlakem, zhoršuje jej obezita, dlouhé stání, zácpa, nedostatek vitaminu C a vlákniny, užívání hormonální antikoncepce. Další, avšak krajní možností je operativní odstranění křečové žíly. Mezi indikace chirurgické léčby křečových žil patří bolest, kožní změny či kosmetické důvody. Po chirurgickém odstranění varixů i po sklerotizaci se však mohou tvořit varixy nové. Žilní varixy nejsou léčitelné. Léčba křečových žil je zaměřena na zmírnění obtíží a zlepšení vzhledu. Křečové žíly se však budou vracet, neodstraní-li se jejich příčina. Zlepšení stavu křečových žil lze dosáhnout úpravou stravy, a to zejména jejím obohacením o vlákninu, vitamin C. Dále je třeba dodržovat dostatečný pitný režim, omezit sacharidy a konzervované potraviny, vyhnout se smaženým jídlům, soli, alkoholu a tabáku. Doporučujeme zařadit cviky na prokrvení nohou (chůze, plavání, jízda na kole, ve volných chvílích procvičovat nohy – krouživé pohyby v kotníku, zvedání špiček), v době odpočinku položit nohy do vodorovné, nejlépe zvýšené polohy, nosit neškrtivé oblečení a pohodlnou obuv. K lepšímu prokrvení nohou přispěje sprchování střídavě studenou a teplou vodou. Doporučuje se vyhnout se vysokým teplotám (sauna, příliš teplé koupele). Lepšího prokrvení a účinnější látkové výměny je možné dosáhnout pravidelnou biostimulací postižených oblastí.
Léčba křečových žil a prevence
Léčba křečových žil je zvolena podle závažnosti onemocnění. Klasicky se křečové žíly léčí kompresními punčochami, které mírní bolesti a brání dalšímu roztahování žil. Na malé křečové žíly lze použít sklerotizační injekce. Princip sklerotizace spočívá v napuštění varixu látkou, která zničí cévní výstelku křečové žíly a vyvolá umělý zánět a trombózu v žíle. Takto ošetřená křečová žíla se po několika týdnech vstřebá.
Doporučení
- úprava stravy – obohatit o vlákninu, vitamin C (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky)
- vyhnout se příliš vysokým teplotám
- Při podezření na možné projevy odpovídající výše popsaným obtížím je nutné vyhledat odborného lékaře a řídit se jeho pokyny. V případě již probíhajícího onemocnění křečových žil je vždy třeba dodržovat pravidelné kontroly u lékaře a jím stanovený léčebný režim.
- omezit sacharidy, konzervované potraviny, smažená jídla, alkohol, tabák
- nadbytečně nesolit
- dbát na pitný režim
- provádět pravidelně biostimulaci
- provádět cviky na prokrvení nohou
- nohy co nejčastěji pokládat do zvýšené vodorovné polohy
- volit vhodný pohyb – chůze, plavání, jízda na kole
- nosit neškrtivé oblečení, vhodnou obuv (ne vysoké podpatky)
- neužívat hormonální antikoncepci
Léčba křečových žil pomocí biolampy Biostimul
Lepšího prokrvení nohou a větší pevnosti a pružnosti cév je možné docílit pomocí světelné léčebné terapie. Biostimulace působí již na tzv. subbuněčné úrovni. Urychluje tak syntézu kolagenu, který je nezbytný pro pevnost a pružnost cév a chlopní. Velký význam má i to,
že světelná terapie přispívá ke zrychlení látkové výměny, která je právě ve varixech zpomalena, napomáhá proudění krve a brání tak jejímu městnání v žilách. Aplikace
Biostimulem se provádí 2 - 3x denně po dobu 10 minut na postiženou oblast, ze vzdálenosti
1 - 2 cm. Je vhodné prvních 10 aplikací používat pouze kontinuální režim, poté je možné přejít na režim pulzní. Při aplikaci by měla být končetina ve vodorovné poloze. Začíná se pomalým krouživým pohybem směrem odzdola nahoru, od kotníku ke kolenu, od kolene k tříslům. Aplikace pomocí biolampy se ukončuje v oblasti třísla, kde se nechá přístroj 5 minut působit. Po aplikaci je vhodné nanést přípravek BioGel (speciální gel se širokospektrálním účinkem s vyváženým bylinným komplexem a směsí přírodních silic).
Jak používat biolampu Biostimul při léčbě křečových žil ?
oblast | délka aplikace | počet aplikací | způsob aplikace |
postižená oblast | 10 minut | 2 - 3 x denně | od kotníků ke kolenům, od kolen k tříslům |
Aplikační tabulka - akupunkturní body
akupunkturní body dle příručky | délka aplikace |
18, 21, 22, 23, 24 | 10 minut |
Prognóza křečových žil a možné komplikace
Nesprávná je domněnka, že křečové žíly jsou jen kosmetickým problémem. Zanedbání doporučených rad a neléčené křečové žíly se mohou stát závažným zdravotním problémem doprovázeným mnoha komplikacemi. Patří mezi ně zánět žíly a jejího okolí, ruptura křečové žíly, chronická žilní nedostatečnost, jež se projevuje otoky, kožními změnami a bolestí. Závažnou komplikací je žilní trombóza. Je to stav, kdy se objeví v žíle vlivem zvýšené srážlivosti, která je způsobena sníženou průchodností a zpomalením toku krve v křečových žilách, krevní sraženina. Sraženina se může dostat přes srdce až do plic a vyvolat plicní embolii, ta se v lehčích případech projevuje dušností a bolestí na hrudi, ale může způsobit i náhlou smrt. Při poranění křečové žíly často dochází ke vzniku bércového vředu. Se vznikem bércových vředů nastávají další nebezpečné komplikace, a to nebezpečí průniku infekce do celého organismu ohrožující končetinu (nebezpečí amputace) i život jedince. Již v počátečních stádiích výskytu křečových žil je proto nezbytné tomuto onemocnění věnovat zvýšenou pozornost.
Zkušenosti s biolampou Biostimul
„Křečové žíly máme v rodině. Nevyhnuly se ani mně. Občas mívám v noci prudké křeče do nohou. Po dni, kdy hodně chodím nebo stojím, jsou nohy bolavé, unavené až oteklé. Kamarádka mi půjčila Biostimul, abych ho na křečové žíly vyzkoušela. Je úleva dát si večer nohy nahoru a svítit na unavená lýtka. Po několika týdnech cítím, jak ustupují bolesti i únava, křeče zmizely.“
paní Irena, 45 let