Bechtěrevova choroba - charakteristika onemocnění

Běchtěrevova nemoc je chronické onemocnění, při němž dochází k neinfekčnímu zánětu páteře. Zpočátku se projevuje bolestmi v kříži, bolesti při dýchání. Protože se jedná o celkové zánětlivé onemocnění, mohou se objevovat také příznaky podobné chřipkovému nebo jinému infekčnímu onemocnění, jako je celková únava, mírné teploty. Zánět postihuje nejčastěji bederní úsek páteře a postupuje do dalších oblastí, postupně dochází k zvápenatí vazů a novotvorby kostí, které způsobí, že páteř je až zcela neohebná. Zánět vede ke srůstům jednotlivých obratlů a následně k omezení hybnosti, doprovázené krutou bolestí, často ranní ztuhlostí, únavou. Obtíže bývají nejhorší v noci a ráno.)
Bechtěrerova choroba patří mezi revmatické choroby, tedy choroby, které jsou vyvolány nepřiměřenou imunitní reakcí vůči vlastním tkáním. Je to onemocnění dědičné, avšak podílejí se na něm faktory vnějšího působení. Jeho příčina není dodnes zcela vyjasněna. Nejdůležitější je včasná diagnóza, která umožní včasné zahájení léčby řízené odborným lékařem (revmatologem) dříve, než dojde k nevratnému poškození páteře. Diagnóza onemocnění je založena na kombinaci klinických projevů a výsledků laboratorních a zobrazovacích vyšetření.

                                        

Bechtěrevova choroba - léčba a prevence

Léčba Bechtěrevovy choroby je zaměřena na zmírnění obtíží a oddálení invalidizujících projevů, protože přes pokrok moderní medicíny nemoc stále není vyléčitelná. Podávání léků je zaměřené na působení zánětlivého postižení. Používají se tzv. nestoroidní antirevmatika potlačující zároveň zánět i bolest. V indikovaných případech jsou nemocní léčeni biologickými léky. Nedílnou součástí léčby Bechtěrevovy choroby jsou rehabilitace a dechové cvičení. Pravidelné denní cvičení významně zpomaluje průběh onemocnění a oddaluje projevy. Vhodné jsou léčebné rehabilitace speciálně zaměřené pro Bechtěreviky, zejména pak balneologické a vodoléčebné procedury, fototerapie, lokální léčení teplem.
Moderním a efektivním způsobem je léčba pomocí polarizovaného světla. Červené polarizované světlo využívá tzv. metoda Fotony. Při využití léčebného polarizovaného světla dochází v organismu k biostimulačnímu, analgetickému a protizánětlivému efektu. Aplikace této metody podporuje cirkulaci krve a napomáhá obnově regeneraci buněk, podporuje tvorbu kolagenu, zmírňuje bolest a zánětlivé stavy. Zlepšení cirkulace krve a metabolitické aktivity v postižené oblasti pomáhají hojení zánětu. Bolesti páteře a kloubů se snižují na únosnou mez či vymizí úplně, bolest nenutí zůstat v nepřirozené poloze, kloub je pohyblivější a jakýkoliv pohyb nevyžaduje takovou námahu.
Při projevech, ale také pro předcházení dalšímu rozvoji Bechtěrevovy choroby, je vhodné upravit svůj životní styl. Věnovat se nepříliš zatěžujícímu cvičení, například chůzi a plavání, léčebné rehabilitaci. Doplnit stravu o vitaminy (zejména C,E a zinek), regulovat tělesnou hmotnost.
 

Doporučení

  • Přiměřený pohyb – plavání, chůze, turistika
  • Úprava životosprávy
  • Strava bohatá na vitamíny C (ovoce a zelenina), E (avokádo, ořechy, slunečnicová semena), zinek, selen, celozrnné výrobky, rybí tuk
  • Pravidelná aplikace biolampy Biostimul 2 x denně dle následujících doporučení
  • Redukce hmotnosti za účelem snížení zátěže postiženého kloubu
  • Při podezření na možné projevy odpovídající výše popsaným obtížím je nutné vyhledat odborného lékaře a řídit se jeho pokyny. V případě již probíhajícího onemocnění Bechtěrevovy choroby je vždy třeba dodržovat pravidelné kontroly u lékaře s jím stanovený léčebný režim.

 

Léčba Bechtěrevovy choroby pomocí biolampy Biostimul

Léčba pomocí biolampy Biostimul využívající nové moderní metody Fotony je v případě chorob pohybového aparátu velice účinná. Díky přirozenému působení světelné energie na snížení citlivosti nervových buněk dochází k analgetickému účinku. Potlačení bolesti tak opět umožňuje pohyb v postižené oblasti. Pravidelné aplikace biolampy Biostimul pomáhají regeneraci tkání, podporují rozšíření krevních cév a tím látkovou výměnu, stimulují správnou funkci imunitního systému a tvorbu protizánětlivých látek. Vedou tak k účinnému potlačení zánětlivých pochodů. V případě léčby Bechtěrevovy choroby doporučujeme aplikovat biolampu Biostimul pravidelně 2 x denně po dobu 10 minut. Začněte působit v oblasti bederní páteře a pomalu předcházejte výše až ke krčnímu úseku. Pro pohodlnější aplikaci můžete využít mobilního držáku nebo aplikačního stojánku. Vyskytují-li se obtíže i v jiných oblastech (např. klouby), aplikujte biolampu stejným způsobem. Velmi vhodným doplňkem je Biocel a přípravek Baleno Natural ve formě koupele nebo zábalů. Základem úspěšné terapie je rovněž pravidelné cvičení a rehabilitace. Léčba pomocí biolampy je ideální metodou léčby, neboť pomáhá jak potlačovat bolest, tak odstraňovat zánět a tím brání vzniku nevratných změn na páteři. Včasně zahájená léčba Bechtěrevovy choroby může zabránit progresi onemocnění a rozvoji komplikací.

Jak používat biolampu Biostimul ?

oblast délka aplikace počet aplikací způsob
klouby 10 minut 3 x denně přímo na okolí kloubů
páteř 10 minut 2 - 3 x denně po celé pateři zejména na oblast bederní páteře

Aplikační tabulka - Akupunkturní oblasti

akupunkturní oblasti dle příručky délka aplikace
25, 26, 28 10 minut

 

Prognóza Bechtěrevovy choroby a možné komplikace

Vzhledem k dědičné predispozici je nutné sledovat možnou přítomnost Bechtěrevovy choroby v rodině u postižených jedinců. Nejdůležitější je zjistit přítomnost zánětu včas, protože správná a včasná léčba Bechtěrevovy choroby může zabránit progresi. Následkem zánětu dochází ke zvápenatění byzů a novotvorby kostí, které stále více omezují pohyb. Bechtěrevova choroba může kromě páteře postihovat i jiné klouby, především kyčle, kolena, kotníky a ramena a u některých nemocných je postižení periferních kloubů výraznější než postižení páteře. Bechtěrevova choroba poměrně často způsobuje záněty očí a vzácněji postihuje i plíce a srdce. Prognóza Bechtěrevovy choroby závisí na včasné diagnóze a zahájení léčby. Dodržováním předepsané léčby a pravidelným cvičením se minimalizují obtíže a zpomalí progrese onemocnění. Velmi vhodnou metodou léčby Bechtěrevovy choroby jsou pravidelné aplikace pomocí biolampy. Lidé postižení Bechtěrevovou chorobou se sdružují v Klubu bechtěreviků. Účastí na jejich setkání získáte cenné informace, jak se se svou nemocí nejlépe vypořádat.


Zkušenosti s biolampou Biostimul

„Po častějších aplikacích přístrojem biolampou Biostimul jsem zaznamenala výraznou změnu k lepšímu a zároveň i zvýšené mé tělesné kondice. Biolampa Biostimul není žádný komerční zázrak, který by Vás zázračně vyléčil, ale může výrazně zmírnit průběh a bolesti s naší chorobou spojené. Ti, kteří mne osobně znají, si nemohli nepovšimnout, jak se v poslední době zlepšila nejen fyzická kondice, ale i něco navíc. Provázející obtíže se natolik zmírnily, že jsem schopna se lépe pohybovat a výrazně ustoupily bolesti, hlavně ráno. Ztuhlost, která mne velmi omezovala a ráno jsem se pohybovaůa jako robot, mne opustila. Nezbavila jsem se nemoci, jen s ní bojuji, a tak chci své zkušenosti nabídnout i Vám. Biolampa Biostimul není jednoúčelový přístroj, který můžeme využívat jen sami, má širší použité, není jen na revmatické potíže.
Biolampa Biostimul je odzkoušena nejen klinicky, ale i mnou na mé vlastní rodině (obě dcery mají také Bechtěrevovu chorobu) a také v mé praxi fyzioterapeutky. Zde se snažím najít pro klienta nejvhodnější kombinaci pomoci, a v tom mě Biostimul velmi pomáhá. Bolest je totiž nejčastější důvod, který ke mně klienta přivádí. Zbavit jej bolesti je jednou ze zásadních snah každého zdravotníka. V tom je Biostimul nenahraditelnou pomůckou.“
Drahomíra Vaculová,
Členka celorepublikového výboru Klubu Bechtěreviků a předsedkyně pražského klubu